XIX Światowe Igrzyska Polonijne 2019

c993942768468b0a92cf91306a302af2_xl-2439467

Wojskowy Klub Sportowy „Flota” Gdynia ma zaszczyt zaprosić wszystkich na zmagania uczestników XIX Swiatowych Igrzysk Polonijnych, które w terminie 27.07-30.08 odbywać się będa w Gdyni, m.in. na obiektach Gdyńskiego Centrum Sportu oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

logo_color_s-5150562gdynia_sport_logo-44187361200px-logoamwnew-svg_-4154324

XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbędą się po raz pierwszy w Gdyni w dniach 27 lipca – 3 sierpnia 2019. Igrzyska zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta RP – Andrzeja Dudy. W tym roku udział weźmie ponad 1000 uczestników z blisko 30 krajów. Mecenasem Igrzysk jest Senat RP i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerami strategicznymi są: Miasto Gdynia oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Organizatorem wszystkich dyscyplin będzie Akademia Marynarki Wojennej, z których na 22 7 rozegranych zostanie na obiektach uczelni. Zawody odbywać się będą także na terenie Gdyńskiego Centrum Sportowego oraz w Redzie, Rumii i Tokarach. Ceremonie Medalowe odbędą się na ORP „Błyskawica”. Uroczysta Ceremonia Otwarcia Igrzysk odbędzie się w dniu 27 lipca na Placu Apelowym Akademii Marynarki Wojennej i będzie na żywo transmitowana przez TVP Polonia.

 – Jesteśmy dumni, że nasze miasto będzie gospodarzem igrzysk. Gdynia to sport, a sport to Gdynia. Te pojęcia nieodłącznie kroczą tą samą drogą od wielu lat. Liczne wydarzenia organizowane w mieście z morza i marzeń są na to najznamienitszym dowodem – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– Gdynia tętni energią generowaną przez uśmiechniętych mieszkańców i spragnionych wrażeń gości. Stale podnoszony jest poziom sportowy i wyznaczane trendy – zauważa wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk. I dodaje: – Nikogo nie powinno więc dziwić, że Gdynia uchodzi za najszczęśliwsze miasto w Polsce. Wspaniałe położenie, nadmorski klimat, wszechobecna zieleń i czyste powietrze to nasze naturalne bogactwa. Dlatego też to miasto non stop tętni energią uśmiechniętych mieszkańców i spragnionych wrażeń gości.

Igrzyska Polonijne organizowane są przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska od niemal 29 lat (naprzemiennie w latach parzystych odbywają się Światowe Zimowe Igrzyska, a w latach nieparzystych Światowe Letnie Igrzyska Polonijne – na wzór Igrzysk Olimpijskich), wydarzenie to gromadzi sportową Polonię z całego świata. Jest to niebywała okazja do współzawodnictwa, sprawdzenia poziomu sportowego, kreowania zdrowego stylu życia, ale także wymiany pozytywnych doświadczeń pomiędzy Polakami mieszkającymi na całym świecie. Rywalizacji sportowej towarzyszy zawsze bogaty program kulturalny oraz imprezy dodatkowe.

Źródło: https://www.amw.gdynia.pl/index.php/o-nas/aktualnosci/item/2978-xix-swiatowe-igrzyska-polonijne