Orbitrek czy rowerek na odchudzanie – szczegółowa analiza

Zrobienie czasu na ćwiczenia jest ważne w dzisiejszych czasach dla zdrowia, zwłaszcza, że dzisiejszy styl życia promuje siedzące podejście do niego w pracy, czasie wolnym i prowadzeniu samochodu.

Orbitrek czy rowerek na odchudzanie

Czasu jest pod dostatkiem. Więc kiedy pracujesz chcesz, aby to było coś, co lubisz (lub więcej niż tolerujesz) i co robi najlepsze dla ciebie w czasie.

Rower stacjonarny i orbitrek są to dwa dobre wybory dla poprawy zdrowia i spalanie kalorii. Ale czy jeden jest lepszy od drugiego? Tutaj dokonuję porównania w kilku ważnych obszarach, aby pomóc Ci zdecydować, który z nich jest dla Ciebie.

Spalanie kalorii

Obie te maszyny mają potencjał do spalania mnóstwa kalorii, ale ilość spalanych kalorii jest związana z poziomem intensywności, na jakim pracujesz. To może sprawić, że trudno jest wypracować, który z nich będzie dać ci najwięcej dla swojego czasu.

Możesz uzyskać intensywny trening z obu maszyn. Jednak większość ludzi kojarzy orbitrek z ćwiczeniami o niższej intensywności, przy niskim oporze i niskiej kadencji. Aby uzyskać lepsze rezultaty, należy skupić się na utrzymaniu przynajmniej umiarkowanej kadencji i podkręcić opór lub nachylenie.

Rower stacjonarny jest postrzegany jako sprzęt do intensywnych ćwiczeń i jest tak skonstruowany dzięki swojej minimalnej konstrukcji. Treningi mają różną intensywność, aby jak najlepiej wykorzystać swój czas, z siedzącymi podjazdami, sprintami i twardymi podjazdami.

Musisz pracować bardziej energicznie na rowerze niż na orbitreku ze względu na ciężar ciała i pracę większej ilości mięśni (górnej i dolnej części ciała), aby uzyskać takie samo spalanie kalorii.

W końcu maszyna, która spali najwięcej kalorii to ta, którą będziesz używał najczęściej przy najwyższej intensywności.

W przypadku obu maszyn trzeba zmieniać treningi na konkretnym typie maszyny, ponieważ w miarę jak ciało przyzwyczaja się do określonej formy ćwiczeń, staje się bardziej wydajne i zużywa mniej kalorii, aby wykonać tę samą pracę.

Koszt

Maszyny mają tendencję do bycia w podobnym zakresie cenowym od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy w zależności od modelu. Orbitreki zazwyczaj zawierają bardziej wszechstronną konsolę i akcesoria zawarte w cenie – z takimi rzeczami jak miejsca do oparcia tabletu lub podłączenia odtwarzacza MP3.

Rowery stacjonarne są podstawowe i mogą pochodzić z podstawową konsolą i uchwytem na butelkę z wodą. Konsola orbitreka może mieć wstępnie ustawione programy treningowe, do których podążasz, aby utrzymać motywację i podążać za swoim treningiem.

Rower pozostawia Ci możliwość wymyślania własnych lub podążania za DVD lub wideo, które odtwarzasz na swoim telewizorze. Są one przeznaczone do intensywnych treningów, a nie do umiarkowanych ćwiczeń, mimo że mogą być używane do nich.

Praca mięśni

Ponieważ siedzisz podczas jazdy na rowerze, może to być dobre, jeśli masz problemy z równowagą, podczas gdy pracujesz nogami. Jeśli równowaga nie jest problemem, możesz stanąć na pedałach roweru, aby włączyć pracę na wzgórzu, gdy poziomy oporu są obrócone w górę. Rower stacjonarny angażuje mięśnie czworogłowe, ścięgna, rdzeń, pośladki i mięśnie łydek. Aby wzmocnić nogi, musisz zwiększyć poziom oporu, aby mieć więcej do odpychania.

Orbitrek jest lepszy w pracy mięśnia czworogłowego, gluteus maximus (pośladki) i vastus lateralis (zewnętrzne mięśnie bioder). Z orbitrekami, które mają ruch ramion, pracujesz nad ramionami, klatką piersiową, bicepsami i tricepsami. Orbitrek umożliwia ćwiczenie ramion, rdzenia i nóg w tym samym czasie, co daje bardziej ogólny trening dla Twoich mięśni, podczas gdy rowerek obrotowy jest bardziej skoncentrowany na nogach i rdzeniu.

Sprzęt

Rower został zaprojektowany tak, aby zapewnić Ci doświadczenie podobne do jazdy na rowerze. Jest to prosty sprzęt, który jest łatwy w użyciu. Ustawienie i rozpoczęcie treningu zajmuje tylko kilka chwil, co czyni go doskonałym dla początkujących. Dzięki regulowanemu siedzisku i kierownicy można dopasować rower do wielu różnych wzrostów, aby uzyskać maksymalne korzyści z treningu. Opór zmienia się poprzez proste przekręcenie pokrętła z przodu roweru. Ta prostota oznacza, że nie ma tu pełnowartościowych konsoli i innych akcesoriów, takich jak miejsce, w którym można umieścić ipoda lub tablet.

Orbitrek został zaprojektowany tak, aby zapewnić nisko oddziałującą wersję chodzenia i biegania z dodatkiem wykorzystania ramion, gdzie mają one ruchome ramiona. Możesz zmieniać nachylenie i opór, aby zapewnić cięższe treningi i zmieniać prędkość od wolnego do tak szybkiego, jak możesz iść, dając pełny trening ciała. To może być świetny sposób, aby uzyskać cardio treningu i poprzez zwiększenie poziomów oporu może pomóc w dostarczaniu siły do oprócz bycia łożyska wagi.

Ruch eliptyczny może wydawać się niewygodny i wymaga trochę przyzwyczajenia. Niektórzy ludzie po prostu nie przyzwyczajają się do niego w ogóle. Niektórzy ludzie stwierdzają również, że ich stopy mogą czuć się zdrętwiałe po użyciu.

Konsole, które są dostarczane z maszynami ze średniej półki cenowej, zawierają wstępnie ustawione treningi, które można śledzić i konsole graficzne pomagające w utrzymaniu się na ścieżce.

Ogólnie rzecz biorąc, orbitrek jest bardziej skomplikowaną maszyną niż rower stacjonarny i potrzeba trochę czasu, aby się z nim komfortowo zapoznać.

Miejsce i przechowywanie

Oba typy maszyn są zazwyczaj wyposażone w kółka transportowe, na których można je przechylić w celu przeniesienia ich do i z magazynu. Orbitreki zazwyczaj ważą więcej niż rowery obrotowe, chociaż istnieją pewne lekkie maszyny dostępne, ale koła transportowe biorą większość wagi.

Obie maszyny potrzebują mniej więcej tyle samo miejsca do przechowywania, jednak to się różni w zależności od modelu, ale większość wymaga mniej niż 5 stóp przez 2 stopy obszaru.

Treningi

Jako że orbitrek może ćwiczyć zarówno dolne jak i górne partie ciała w tym samym czasie, otrzymujesz lepszy trening cardio na tym samym poziomie intensywności co na rowerze.

Treningi na rowerek są zaprojektowane tak, aby dać Ci trening na różnych poziomach intensywności, umiarkowany na płaskiej powierzchni, o wysokiej intensywności na płaskiej powierzchni i ciężkich podjazdach.

W przypadku orbitreku z ruchomymi ramionami możesz regulować opór i nachylenie, aby uzyskać 3 różne rodzaje treningu – przy niskich ustawieniach jest to jak jazda na nartach biegowych, przy średnich trenujesz podobne mięśnie jak na rowerze treningowym, a przy wysokich jest to podobne do wspinania się po schodach.

Może się okazać, że ćwiczenie HIIT na orbitreku jest trudniejsze niż na rowerze treningowym, ponieważ ćwiczysz większą część ciała, ale trudniej jest przełączać się między różnymi poziomami oporu, ponieważ jest to wolniejsze i bardziej zaangażowane niż tylko przekręcanie gałki, jak to się robi na rowerze treningowym.

Oba urządzenia zapewniają trening o niskim stopniu oddziaływania. Jednakże, jeśli masz urazy dolnej części ciała, rower obrotowy zapewnia mniejsze doświadczenie wpływu i może pomóc Ci podczas odzyskiwania, gdy mają ważone koło zamachowe na obwodzie. Orbitrek pomoże Ci spalić więcej kalorii przy tym samym poziomie intensywności.

Dużą zaletą roweru jest to, że jest prosty w użyciu i można go szybko skonfigurować. Orbitrek wymaga czasu, aby przyzwyczaić się i zrozumieć różne ustawienia dla twojego treningu.

Najlepszą maszyną będzie ta, której używasz najczęściej i z największą intensywnością, jeśli Twoim celem jest poprawa cardio i/lub utrata wagi.

Dodaj komentarz